Jak napisać idealne CV?

Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie, jak powinno wyglądać idealne CV, ale na pewno istnieją główne zasady, jak je stworzyć i co w nim zawrzeć. Oto lista najważniejszych wskazówek dotyczących tworzenia atrakcyjnego CV.

  1. Przedstaw w sposób jasny i klarowny definicję stanowiska, o które się ubiegasz. Jest to jeden z najważniejszych punktów CV. Im bardziej odpowiada stanowisku w ogłoszeniu, tym większe są Twoje szanse na zdobycie tej pracy. Nie używaj takich wariantów jak "każde stanowisko", "specjalista" itp. ponieważ takie sformułowania nie dają HR-owi pojęcia, jakiego stanowiska szukasz.
  2. Bądź lakoniczny. Nie pisz w swoim CV żadnych powieści. Powinno być zwięzłe i składać się tylko z ważnych i istotnych informacji. Twoje CV musi mieć formę one-pager, maksymalnie dwóch stron. Nie podawaj żadnych zbędnych informacji i zastanów się dwa razy, zanim podasz linki do swoich profili w serwisach społecznościowych, bo mogą Ci one zaszkodzić.
  3. Twoje CV powinno być dobrze skonstruowane. Zawsze łatwiej jest czytać tekst, który jest dobrze zorganizowany. Twoje CV powinno zawierać takie główne części jak: Twoje dane kontaktowe, doświadczenie, wykształcenie i umiejętności z głównymi punktami. Nie rób z CV eseju, ponieważ nie będzie on czytelny. Nie zapomnij o zachowaniu porządku chronologicznego przy wymienianiu miejsc pracy i edukacji. Wygodniej jest, gdy ostatnie miejsce pracy idzie jako pierwsze, a potem wstecz. Możesz pominąć posiadane doświadczenie, które nie będzie miało znaczenia na danym stanowisku. Nie kłam w swoim CV, gdyż może to zostać łatwo ujawnione.
  4. Sprawdź gramatykę i ortografię. CV to Twój portret zawodowy. Patrząc na niego pracodawca wywnioskuje o Twojej umiejętności czytania i pisania, a jeśli CV zawiera wiele błędów gramatycznych lub ortograficznych, będzie to dla Ciebie duży minus.
  5. Dodaj swoje zdjęcie. Zawsze jest to plus, jeśli masz w swoim CV zdjęcie. Upewnij się, że jesteś widoczny na zdjęciu i że nie jest to zdjęcie z ostatniej imprezy. Najlepiej jest dodać swoje zdjęcie portretowe w stylu biznesowym. Zdjęcie powinno pokazywać, że jesteś poważną i miłą osobą.
  6. Formatowanie CV. Lepiej jest wybrać jedną czcionkę dla dokumentu i pogrubić tylko nagłówki. Nie rób CV wielobarwnego i wielopostaciowego, ponieważ zawsze trudno jest przeczytać tekst w takim wydaniu. Twoje CV może wyglądać kreatywnie tylko wtedy, gdy ubiegasz się o stanowisko dyrektora kreatywnego, producenta, marketingowca itp. We wszystkich innych przypadkach trzymaj się stylu biznesowego.

Kategorie: Dotacje UE,