Dlaczego dobry projekt unijny wymaga dobrego kierownika? cz. IV

Wiele osób zastanawia się dlaczego kierownik projektu będzie tak ważną osobą. Jeśli będzie on posiadał wiedzę i doświadczenie branżowe to na pewno jego wsparcie będzie miało istotne znaczenie. Osoba taka najczęściej zna projekty merytorycznie i dlatego będzie w stanie jakieś konkretne rozwiązania nam zaproponować. Korzystając z jego wsparcia oczekiwać można również profesjonalnego podejścia ze strony osoby, która na co dzień zajmuje się unijnymi projektami. Na rynku obecnie wprowadza się różne formy współpracy między kierownikami projektów. Najczęściej jednak decydujemy się na kwestie, które będą decydować o stałym związaniu tych podmiotów ze sobą.

umowy o pracę – powszechnie wykorzystywane w przypadku osób, które mają średnie doświadczenie, ponieważ tego typu wydatki będzie można łatwiej rozliczać w przypadku budżetu każdego projektu. Taka formuła współpracy będzie bezpieczna dla kierownika i stworzy nam dodatkowe ryzyko po stronie pracodawcy.

umowy zlecenia – także bardzo popularne rozwiązanie, które będzie zabezpieczać lepiej interesy zleceniodawcy, ponieważ roszczenia są tutaj ograniczone i tym samym nie będzie można dochodzić wielu kwestii przy finansowych stratach.

umowy podwykonawcze w formule B2B – w tym przypadku firma, która realizuje projekt zleca zadania związane z zarządzeniem nimi wyspecjalizowanemu podmiotowi, który będzie prowadził działalność gospodarczą na własną rękę. Takie rozwiązanie wydaje się, że będzie najbezpieczniejsze dla zleceniodawcy.

osoba koordynująca projekt unijny ​Pod względem płynności będzie także wygodne, ale generuje jednak wyższe koszty niż inne formy. Niezależnie od tego jaką konkretnie formę wybierzemy musimy przede wszystkim znaleźć osobę lub firmę, która będzie w stanie profesjonalnie się tym wszystkim co związane z projektem zająć. Jednostka, która będzie realizować dla nas tego typu zadania ma tak naprawdę wiele do wykonania i jeśli nie podejdzie poważnie do konkretnego problemu to nie ma sensu decydować się na współpracę z nią. Wydaje się, że najłatwiej szukać nam będzie w sieci, gdzie znajdziemy wiele firm i osób fizycznych, które prowadzą taką działalność. Na podstawie pojawiających się opinii będziemy mogli wyselekcjonować osobę, która spełni nasze oczekiwania najlepiej.