Realizacja unijnego projektu wymaga precyzji i staranności cz I

Przygotowanie wniosku o dotacje to tak naprawdę dopiero początek. Potem zaczną się pojawiać wyzwania, którym będzie trzeba stawić czoło. Musimy bowiem spełniać wiele restrykcyjnych wymogów, które związane są z takimi dotacjami. Obecnie mamy już wiele mitów, które narosły wokoło starania się o dotację z UE.

Wnioski, formalności terminy – o tym wszystkim regularnie mówią przedsiębiorcy. Ci, którym nie udało się uzyskać wsparcia najczęściej starają się podkreślać jak bardzo piętrzone są wszelkie trudności dla tych wszystkich osób, które walczą o takie dofinansowanie. Jednak w rzeczywistości jego uzyskanie będzie dopiero początkiem ciężkich zadań jakie będzie trzeba wykonywać. Otrzymanie dotacji rozpoczyna trudną drogę, ponieważ należy realizować inwestycję i ze wszystkich podejmowanych działań musimy się również rozliczać.

Jeśli tego nie dokonamy możemy doprowadzić do poważnych problemów. Zawsze taką sprawą kluczową będzie odpowiedni porządek w papierach. Musimy odpowiednio dokumentować wszystkie czynności, które związane będą z realizowaniem projektu. To z jednej strony uporządkuje nasze działania z drugiej jednak będzie się również wiązać z trudnościami, ponieważ przy rozliczenia dotacji dosłownie każdy szczegół jest bardzo ważny i musi być brany pod uwagę. Trzeba spełnić liczne wymagania formalne, które będą decydować o tym czy taki wniosek będzie rozpatrzony rzeczywiście pozytywnie i potem nasze rozliczenie będzie dobrze realizowane.

Podstawowym elementem każdej dokumentacji powinny być dobrze opisywane faktury, które należy przygotowywać. Musimy także wykonywać potwierdzenia zapłaty, które dokumentują nasze wydatki, tak by te pieniądze, które otrzymujemy na realizację projektu zawsze rozliczać w przejrzysty sposób. Trudności jakie wiążą się z prowadzeniem rozliczeń są więc różne i trzeba niestety je brać pod uwagę, by przygotować się na to, że będzie trzeba spełniać wiele różnych formalności.

zasady pisania wniosków unijnych

Jednak tak naprawdę od tego jak będziemy te formalności prowadzić zależy czy nasz projekt zostanie zrealizowany tak jak należy i następnie będziemy mogli również rozliczyć całą dotację, którą otrzymaliśmy. Dlatego precyzja i pilnowanie szczegółów może się okazać bardzo ważna. Jeśli będziemy w stanie o to zadać to na pewno dofinansowania z Unii zostaną wykorzystane a sami nie będziemy się musieli obawiać, że coś pójdzie nie tak. Lepiej dbać o tą papierkową robotę, ponieważ to, że będziemy kontrolowani z tego co robimy będzie rzeczą oczywistą przy dofinansowaniach z UE.