Kredyty dla firm po raz pierwszy: Co musisz wiedzieć

W końcu udało Ci się uzyskać pierwszą pożyczkę na działalność gospodarczą. To jest ekscytujący moment! Teraz, gdy masz już fundusze na swoją małą firmę, nadszedł czas, aby rozwinąć swój biznes i zacząć realizować większe plany.

Nie jesteś pewien, co to ma oznaczać? Po uzyskaniu pierwszej pożyczki biznesowej, ważne jest, aby podjąć pewne kluczowe kroki. Należą do nich następujące kwestie:

Stwórz plan spłat

Nie zgadzaj się na pożyczkę bez planu jej spłacenia. Jeśli nie spłacisz pożyczki, inni pożyczkodawcy będą mniej skłonni do współpracy z Tobą w przyszłości, a Ty możesz znaleźć się w poważnych tarapatach finansowych.

Unikaj tego, ustalając jasny i konkretny plan spłaty pożyczki w rozsądnych ramach czasowych. W zależności od tego, kto udzielił Ci pożyczki, być może będziesz w stanie zautomatyzować płatności ratalne, co zapewni, że nigdy nie zapomnisz ich dokonać.

Dowiedz się, czy dostępne są opcje przedpłaty

Ilość czasu, jaką masz na spłatę pożyczki może się różnić w zależności od przypadku. Istnieją jednak przypadki, kiedy możesz "przedpłacić", czyli spłacić należność wcześniej niż się spodziewasz.

Jest to oczywiście opcja, z której warto skorzystać. Spłacenie pożyczki wcześniej niż później gwarantuje, że nie będziesz musiał martwić się o nią dłużej niż to konieczne.

Należy jednak pamiętać, że niektórzy pożyczkodawcy nie zezwalają na wcześniejszą spłatę lub nakładają za nią kary. Dzieje się tak, ponieważ wcześniejsza spłata pożyczki może uniemożliwić im pobieranie odsetek. Jest to czynnik, o którym należy pamiętać przy rozważaniu opcji kredytowych.

Zwróć uwagę na swoje zadłużenie

Sposób, w jaki niespłacenie długu wpływa na Twoją firmę, będzie się różnił w zależności od kraju UE, w którym znajduje się Twoja firma. Na przykład w Hiszpanii, jeśli nie spłacisz pożyczki, możesz trafić na czarną listę. Utrudni to uzyskanie dodatkowych pożyczek w przyszłości.

Dowiedz się, w jaki sposób dany kraj śledzi spłatę zadłużenia i stale monitoruj swoją sytuację. Ważne jest, aby upewnić się, że nie szkodzisz swojemu potencjałowi przyszłego wzrostu, ponieważ nie spłacasz pożyczki na czas.

Jeśli zauważysz, że zostałeś dodany do czarnej listy (lub poniosłeś podobną karę), dowiedz się dlaczego i podejmij kroki w celu naprawienia sytuacji. Być może błędnie sądziłeś, że zautomatyzowałeś swój plan spłat i dlatego nie spłacałeś pożyczki zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Opracuj plan

Aby zarobić pieniądze, trzeba je wydać. To zdanie jest tak często używane, ponieważ jest prawdziwe.

To powiedziawszy, nie jest ono do końca kompletne. Musisz wydawać pieniądze mądrze, aby je zarobić. Na przykład, jeśli użyłeś pożyczki, aby zatrudnić nowych pracowników do działu, który ich nie potrzebuje, nie wykorzystujesz jej w pełni.

Być może masz już plan, jak wydasz te fundusze. Jeśli nie masz, bądź dokładny przy jego tworzeniu. Ważne jest, aby dokładnie określić najmądrzejszy możliwy sposób wykorzystania pierwszej pożyczki biznesowej.

Przewidywanie przyszłych potrzeb

Nie zakładaj, że obecna pożyczka pokryje wszystkie Twoje przyszłe wydatki. Nie chcesz wykorzystać wszystkich funduszy tylko po to, aby odkryć, że nie masz już wystarczająco dużo pieniędzy na dalszy rozwój firmy.

Przeanalizuj swoje finanse, aby określić, kiedy będziesz musiał ubiegać się o kolejną pożyczkę lub poszukać dodatkowego źródła finansowania. Pomoże Ci to uniknąć niepotrzebnej stagnacji, gdy skończą się Twoje obecne fundusze.

Rozważ inne opcje

Przy planowaniu przyszłych potrzeb warto rozważyć alternatywne opcje finansowania. Czasami typowa pożyczka biznesowa nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Być może lepiej będzie nawiązać współpracę z inwestorem-aniołem. Oprócz finansowania, mogą oni zapewnić mentoring, aktywnie pomagając w osiągnięciu sukcesu.

UE zapewnia również pomoc, jeśli masz trudności z przekonaniem innych kredytodawców do finansowania Twojej firmy. Na przykład, program COSME często gwarantuje część kredytu dla kredytodawców. Ogranicza to ich ryzyko, dając im większą zachętę do oferowania pożyczek. Taki program może pomóc Ci w uzyskaniu dodatkowych funduszy. UE prowadzi również listę możliwości kredytowych dla właścicieli firm. Listę można przeszukiwać według krajów, aby znaleźć możliwości w swoim regionie.

Co najważniejsze, nadal rób wszystko, co w Twojej mocy, aby rozwinąć dobrze prosperujący biznes. Ktoś zaryzykował Twój pomysł, udzielając tej pożyczki. Udowodnij, że było to warte ryzyka, a przekonasz się, że o wiele łatwiej jest kontynuować finansowanie swojej firmy przez lata.

Kategorie: Dotacje UE,