Dlaczego dobry projekt unijny wymaga dobrego kierownika? cz. I

Duża część przedsiębiorców z branży medycznej nie jest w stanie wykorzystywać możliwości jakie dają nam fundusze unijne. Niekiedy dużym problemem będzie niechęć do korzystania z pomocy specjalistów, którzy zajmują rozliczaniem projektów.

Tak naprawdę wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego jak załatwiać takie fundusze. Jednocześnie jednak bez takiego wsparcia będzie trudno samemu zająć się funduszami europejskimi, ponieważ wymaga to wielu biurokratycznych zadań. I tak niestety wiele firm traci dla siebie dużą szansę na dodatkowe środki, dzięki którym będzie można realizować pewne projekty. Zdecydowana większość przedsiębiorstw traktuje raczej dotacje nie jako szansę na rozwój firmy, ale jako nagrodę, którą można zdobyć, jeśli przygotuje się dobry wniosek.

A niestety nie tak będzie wyglądała sprawa z projektami unijnymi. W rzeczywistości bowiem nie wystarczy nam przygotowanie samego dobrego wniosku. Obok niego będzie trzeba również zająć się przygotowywaniem rozliczeń takiej dotacji. Przede wszystkim musimy pamiętać, że wszystkie środki unijne należy rozliczać. W związku z tym trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie całego procesu bez kierownika projektu, który będzie zajmował się profesjonalnym rozliczeniem tych wszystkich środków, które będziemy wydawać. Obecnie coraz częściej stawia się na pomoc kierownika, który będzie zajmował się kwestiami związanymi z naszą dotacją.

A.Realizacja projektu rozwojowego 

Celem środków, które będziemy uzyskiwać jest wprowadzenie zmian rozwojowych i organizacyjnych. Nie będzie się finansować bieżącej działalności, ponieważ nie na to przeznacza się środki. Trzeba wykazać się pomysłem, który rozwinie nasza działalność i na to będzie można uzyskiwać wsparcie.

prowadzenie projektu unijnego

B. Śledzenie postępu rzeczowego projektu

W projekcie będzie trzeba oczywiście brać pod uwagę wskaźnik realizacji celu, który zobrazuje czy założenia projektu są spełnione i można mówić o tym, że wszystko jest dobrze realizowane. Przy rozliczeniu końcowym firma musi wykazać czy osiągnęła to co założyła sobie w takim projekcie, na który uzyskiwane było dofinansowanie.

C. Drobiazgowe przestrzeganie procedur Wszyscy przedsiębiorcy musza przestrzegać określone procedury, które odnoszą się do danego projektu. Unia dokładnie narzuca nam te kwestie, na które trzeba zwracać uwagę w związku z tym musimy zwracać uwagę na te procedury, które obowiązują.

D. Prowadzenie specyficznych rozliczeń finansowych

Wszystkie dokumenty finansowe, które będą dotyczyć realizacji projektu musza być gromadzone i jesteśmy zobowiązani do tego, by się z nich rozliczać.